Najbardziej znany i najbardziej nieznany magazyn sportowy

Najbardziej znany i najbardziej nieznany magazyn sportowy

Nie należy oceniać książki po okładce. Podobnie jest z magazynami. Dobrym przykładem jest ESPN i jego The Body Issue. A dlaczego?

  • 01.02.2017
  • 4 minuty

Cóż. Spis treści nie budzi żadnych podejrzeń: aktualności sportowe, polecane sprzęty, proponowane diety i rozpisane na każdy dzień roku wytrzymałościowe treningi. Wątpliwości jednak pojawiają się wcześniej. Czytelnik może wątpić w format magazynu patrząc tylko na jego okładkę. Dlaczego? Bo wszyscy są tam zupełnie… nadzy. A więc: Czy znasz magazyn ESPN i jego wydanie specjalne: The Body Issue – magazyn, który jest albo bardzo dobrze znany, albo wcale?

Premiera The Body Issue

The Body Issue ukazuje się raz w roku, jednak zawsze w 6 różnych wersjach okładkowych. Magazyn przedstawia osiągnięcia najpopularniejszych sportowców w taki sposób, aby pokazać, jakie części ludzkiego ciała są idealne lub przynajmniej prawie doskonałe. Wydawcą jest firma ESPN Inc., amerykański gigant w sportowej branży. Jego współudziałowcami są The Walt Disney Company oraz Hearst Corporation.

Pierwszy numer The Body Issue zadebiutował 9 października 2009 roku. Na premierowych okładkach pojawili się: Serena Williams (tenis), Carl Edwards (NASCAR), Adrian Peterson (NFL), Dwight Howard (NBA), Gina Carano (MMA) i Sarah Reinertsen (triathlons) – rzecz jasna wszyscy byli nadzy. Wydanie z Sereną Williams sprzedało się w największej, rekordowej liczbie egzemplarzy. Cała emisja zakończyła się sukcesem finansowym, osiągając podwójne normy sprzedażowe. Nowa edycja „The Body Issue” zwiększyła sprzedaż magazynu oraz przyciągnęła nowych reklamodawców. Zatem, z jednorazowej akcji, „The Body Issue” stało się integralną częścią magazynu aż po dzień dzisiejszy.

Źródło: http://www.espn.com/espn/feature/story/_/page/body/espn-magazine-body-issue

Geneza sukcesu

Nietypowa okładka The Body Issue (dodatku magazynu ESPN) nie była kreacją, która powstała ze względu na ciekawy pomysł, nie powstała także ze względu na artystyczną wizję znanego fotografa ani także ze względu na jubileuszowe wydanie ESPN. The Body Issue było przede wszystkim odpowiedzią na spadek sprzedaży reklam w magazynach sportowych. Przyczyną reklamowego krachu był kryzys finansowy w USA zapoczątkowany w 2007 i trwający aż do 2010 roku. W tym czasie magazyny sportowe (i nie tylko) odnotowały średnio 24-procentowy spadek przychodów z reklam i musiały ciąć koszty zatrudnienia lub całkowicie wstrzymać swój druk.

Źródło: http://www.espn.com/espn/feature/story/_/page/body/espn-magazine-body-issue

Agnieszka Radwańska w The Body Issue

Jako jedyna z polskich sportowców w The Body Issue pojawiała się Agnieszka Radwańska. Swoimi zdjęciami (w numerze z 2013 roku) Agnieszka zachwyciła wielu. Wielu jednak było także zszokowanych uznając zdjęcia za „niestosowne”. A wszystkich sportowców, którzy pojawili się na okładkach i rozkładówkach w The Body Issue w 2016 znajdziecie tutaj.

Źródło zdjęcia wyróżnionego: http://www.espn.com/espn/feature/story/_/page/body/espn-magazine-body-issue


Chcesz się podzielić swoją opinią? Napisz do autora – k.troszynski@skivak.pl