Wsparcie e-commerce w Social Mediach

Wsparcie e-commerce w Social Mediach

Social Media stają się coraz bardziej popularne wśród różnych grup społecznych. To samo zjawisko możemy zaobserwować w świecie marketingu, do którego dołącza coraz więcej firm decydujących się na założenie kont firmowych na facebooku, linkedin, Instagramie i wielu innych kanałach social media. Niektóre z nich nastawione są wyłącznie na cel wizerunkowy, inne na sprzedaż. I o tym właśnie będzie mowa w dzisiejszym artykule – jak sprzedać produkt przez platformy w Social Media

  • 05.11.2018
  • 3 minuty

Zadbaj o swoją obecność

Social Media umożliwiają firmie stały kontakt ze swoją grupą docelową. Dzięki nim, możesz aktywnie uczestniczyć w życiu swoich klientów. Warto wobec tego zadbać o swój wizerunek na Facebooku, Instagramie, czy LinkedIn. Pokaż swoją firmę jako eksperta w danej branży, pokazuj swoje produkty, buduj oferty – daj się poznać. Pomyśl, czego ty oczekujesz od innych marek e-commerce, które są w sieci? W jaki sposób chcesz je oglądać? Czy chcesz poznać historię firmy, opinie innych, zdjęcia produktów i ich opisy?

Rozmawiaj, pytaj, dyskutuj

Facebook umożliwia dodawanie recenzji i opinii przez innych użytkowników, to bardzo cenne źródło informacji dla innych. Nie bój się negatywnych ocen – dopytuj, reaguj, poprawiaj się. W końcu to twoi klienci. Nie zapomnij również o swoich wpisach na wallu – dodając zdjęcie produktu i jego opis możesz zapytać co sądzą o nich inni, jak widzą jego zastosowanie, pozwól im komentować i wejdź w interakcję ze swoimi klientami – zbudujcie pole do dyskusji. Dzięki temu, dowiesz się więcej o tym, jak postrzegają twoją firmę inni, a także – zyskasz bardzo cenne wskazówki.

Promuj się

To bardzo ważne działania w każdym obszarze marketingowym – autopromocja. Jeśli jesteś obecny na Facebooku i Instagramie zdecyduj się na reklamy. W zależności od swoich potrzeb możesz zbudować większe zasięgi, podnieść rozpoznawalność marki w sieci, zyskać nowych klientów, a także – zwłaszcza w przypadku remarketingu, przypominać stałym klientom o tym, że jesteś i czekasz na nich, np.: z nową kolekcją.

Mobile friendly!

Pamiętaj o tym, że coraz więcej użytkowników korzysta z social media w formacie mobile. Zwłaszcza, gdy jadą do pracy, wracają z niej, są na przerwie, w szkole, etc. Dlaczego jest to takie ważne? Otóż – musisz dostosować content do grupy docelowej. Sprawdź w statystykach, kiedy  twoi klienci są najaktywniejsi, dostosuj formaty graficzne, tekst i video do wymogów mobile, twórz je w ten sposób, aby na telefonie były czytelne. Nie zapomnij również o tym, że nie każdy lubi, gdy odpala mu się dźwięk w reklamie.

Bądź otwarty na rozwiązania

Obecnie, w zależności od platformy social media, z której korzystasz, masz wiele możliwości do budowania wizerunku swojej marki. Co również istotne, proces samego zakupu w witrynie sklepowej jest coraz krótszy, co powoduje, że coraz więcej użytkowników skusi się na zakup twojego produktu widząc go w feedzie na Facebooku, Instagramie, czy otrzymując dedykowaną wiadomość na swoim profilu na LinkedIn. Nie bój się być otwartym na różne formaty reklamowe, a także na ilość postów, w tygodniu, jaką chcesz publikować na swoim kanale na Facebook. Przyciągnij do swojego sklepu większą ilość użytkowników za pomocą tych narzędzi, które masz w zasięgu ręki – promuj się, twórz dobry jakościowo content, daj innym mówić o twojej marce, buduj dyskusje, ale także – doceń tych, którzy już są twoimi klientami.

Ambasador marki

Zadbaj o swoich stałych klientów. Daj im znać, że o nich pamiętasz i doceniaj ich zaangażowanie w budowanie wizerunku twojej marki. Możesz to zrobić poprzez rabaty, specjalne promocje, lub gratisy. Możesz nawiązać współpracę, nazwać ich ambasadorami marki, a wtedy – oni również wypromują twoją firmę.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł i chcesz podzielić się swoją opinią, napisz do autora:
a.walczak@skivak.pl