How to TikTok?

How to TikTok?

Miliony aktywnych użytkowników godzinami konsumujących treści, młoda grupa docelowa i potencjał, którego do tej pory wielu nie dostrzega – tak w kilku słowach można opisać TikTok.

  • 13.02.2020
  • 5 minut

Aplikacja służy do nagrywania i dzielenia się krótkimi wideo z możliwością podkładania muzyki lub dogrywania obrazu do już istniejącego audio. Brzmi całkiem standardowo, a jednak coś sprawiło, że od kilku lat TikTok bije rekordy popularności wśród młodzieży i wywołuje niezrozumienie u starszych użytkowników Internetu.

Social entertainment, nie social media

Skąd bierze się ta niezwykła popularność? Odpowiedzi jest kilka. Po pierwsze – znany, ale jednocześnie nowy koncept dla aplikacji. O ile Instagram i Facebook służyły nam do dzielenia się sporadycznym (lub codziennym) updatem z życia, tak na TikToku jesteśmy po to, by swoją widownię zabawić. Nie chodzi tu o dodawanie swoich znajomych z życia, chodzi o to, by zaistnieć wśród mas. TikTok, jak żadna wcześniejsza platforma społecznościowa, stawia na pomysłowość młodszego pokolenia. Umiejętność tworzenia w ramach jednego audio z zachowaniem zasad, jakie ma określony tiktokowy mem (lub trend, jak przyjęło się mówić w aplikacji) wymaga sporych pokładów kreatywności. A gdy dodamy do tego ironicznie-absurdalny humor, czynnik relatability i niezwykle zwinne algorytmy – mamy przed sobą morze rozrywki utrzymujące nas przy ekranie dłużej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać.

 Niestrudzone algorytmy

Jeśli przeżyliście kiedyś binge serialu, wiecie jak czują się heavy-userzy TikToka. Jego algorytm to kolejny powód popularności aplikacji – na bieżąco proponuje nowe wideo, na podstawie kilku wytycznych:

  • Preference & Personality – badanie zachowania w aplikacji;
  • Location & Environment – nie tylko geolokacja, ale też Virtual World Environment;
  • Similar User Interests – dane demograficzne i zainteresowania na podstawie wyszukiwań.

To znaczy, że korzystając z TikToka, dostajemy praktycznie niekończący się strumień króciutkich (czyli bardzo strawnych) treści wideo wybranych specjalnie pod nasze preferencje. To zmienia niepozorną aplikację w prawdziwy pożeracz czasu. Widać to w danych dotyczących zaangażowania –  statystyczny użytkownik otwiera aplikację 8 razy w ciągu dnia i spędza na niej w sumie 46 minut dziennie. 34% użytkowników nagrywa coś codziennie, co przekłada się na to, że miesięcznie na TikToku ogląda się około 37 miliardów wideo.

czarny telefon leżący na stole, na ekranie napis TiTok

Photo by Kon Karampelas on Unsplash

A gdzie tam reklamy?

TikTok oferuje szerokie spektrum reklam na swojej platformie. Mamy 5 głównych produktów (mechanizmów reklamowych) – Hashtag Challenge, Brand Takeover, In-Feed Video, Branded Lenses, Top View, dzięki którym marki mają wiele możliwości komunikowania swoich produktów.

Hashtag Challenge

komunikujemy nowy TikTokowy challenge i korzystamy z naturalnych tendencji użytkowników, którzy bardzo chętnie dogrywają się do różnych wyzwań. Po kliknięciu w zakładkę discover nasz challenge pojawia się w formie slidera na górze ekranu, po kliknięciu w grafikę możemy zobaczyć opis challenge’u, oficjalne wideo wstawione przez markę i zgłoszenia użytkowników. Budujemy dzięki temu świadomość marki i zaangażowanie, dużo jednak zależy od tego, czy nasz challenge będzie zrozumiały i zwyczajnie atrakcyjny dla użytkownik.

Brand Takeover

materiał wideo pokazuje się jako pierwsza rzecz po otwarciu aplikacji. W tym modelu możemy łatwo przekierować użytkownika do określonego miejsca. Dziennie pozwala się również na wyłącznie jeden Brand Takeover, a to znaczy, że jest to model współpracy odznaczający się pewną ekskluzywnością.

In-Feed Video

czyli reklama wyświetlana między tiktokami w feedzie. Od 5 do 15 sekund, auto-play z włączonym dźwiękiem. Ten format również pozwala na przekierowanie użytkownika do wskazanego przez markę miejsca.

Branded Lenses

tworzone przez TikToka filtry, które użytkownik może nakładać nagrywając swój content w aplikacji i pierwsze w zakładce Trending przez 10 dni.

Top View

połączenie Brand Takeover i In-Feed Video – nasz materiał pokazuje się jako pierwszy i płynnie przechodzi w reklamę w feedzie.

Demografia

Użytkownicy TikToka to przede wszystkim przedstawiciele Generacji Z i Millenialsi. 42% to ludzie między 18. a 24. rokiem życia. Target nieustannie się rozszerza, więc możemy tam znaleźć osoby w każdym wieku i w każdej grupie wiekowej są to aktywni, nagrywający użytkownicy.

młody mężczyzna trzyma telefon i robi nagranie

Photo by Harry Cunningham on Unsplash

Minusy?

Jak już wspominaliśmy, TikTok to ogromny pochłaniacz czasu, co oznacza, że nasz materiał może niestety zginąć w setkach innych, które użytkownik danego dnia obejrzy. To ryzyko zwiększa się, jeśli postanowimy umieścić tam treści, które były tworzone bez wcześniejszego zapoznania się z ekosystemem i klimatem aplikacji. Dlatego tak ważne jest, by poznać TikToka i tworzyć rozwiązania, które są dedykowane temu kanałowi, a nie takie, które sprawdzały się na innych platformach.

Na koniec – to nie jest apka dla głupich dzieci

TikTok nie ma najlepszej reputacji jako aplikacja. Przyjęło się myślenie, że jest tam głównie papko-content dla dzieci i prężące się dla lajków nastolatki. I… to prawda. Znajdziecie to na TikToku tak samo, jak na Instagramie, Snapchacie czy Facebooku. O tym, że TikTok ma realny wpływ na kulturę Internetu i nie tylko najlepiej może świadczyć, że “ok boomer” – fraza która obecnie wzbudza mnóstwo kontrowersji – powstała i ożyła właśnie w tej aplikacji.