Czym żyje content video? Top trendy

Czym żyje content video? Top trendy

Materiały audiowizualne są najchętniej oglądane przez użytkowników, dlatego prawie 80% badanych marketerów zapowiada inwestycje w video marketing. Sprawdźcie więc, co oglądamy, co chcielibyśmy oglądać, co dziś kręcimy i co dla nas szykuje content video w niedalekiej przyszłości?

  • 06.07.2017
  • 6 minut

Źródło: http://gph.is/2sQl6mU

Co kręcimy?

Explainer Video to typowo marketingowy format filmów wykorzystywany w celach promocyjnych i informacyjnych. Główną platformą tych filmów są strony internetowe, ale ich dostępność jest wysoka także w mediach społecznościowych. Oprócz firmowych kanałów medialnych środowiskiem dla tego typu animacji są spotkania biznesowe, prezentacje wewnętrzne, ale także rynek startupów. Dlaczego? Explainer video jest najskuteczniejszym narzędziem zarówno marketingowym jak i audiowizualnym do popularyzacji konkretnych rozwiązań, funkcjonalności urządzeń czy systemów. Idealnie więc, sprawdza się jako rodzaj filmu instruktażowego. Niejednokrotnie na pewno widzieliście takie filmiki np. na ekranach w środkach komunikacji, lecące w zapętleniu i w prosty sposób prezentujące jak korzystać z danych rozwiązań. Tym formatem równie świetnie zaprezentujemy biznesowe strategie, prototypy, ale też zwykłe instrukcje obsługi. Domeną tych filmów jest szybkie skupianie uwagi oglądających, co przekłada się na długi czas wyświetlania materiału. Dodatkowo taki gatunek filmów nie kojarzy nam się z natrętną reklamą. Raczej sięgamy po nie z własnej woli, chcąc zaczerpnąć wiedzy na dany temat. Przyjemna forma animacji zaciekawia i nie sprawia wrażenia, że wykorzystuje naszą uwagę w celach jedynie handlowych. Użytkownicy nie odbierają tych filmów jako przypadkowych, nachalnych reklam, co jednocześnie jest dowodem ich skuteczności. Warto jest więc, zastanowić się i subtelnie wpleść w nie reklamę swojej marki czy ulokować firmowy produkt. To forma komunikacji audiowizualnej przynosząca realne korzyści w postaci popularyzacji marki i wyższych zysków sprzedażowych. Natomiast zainwestowanie w produkcje takich materiałów dla marek nie jest duże i co ważniejsze zwraca się już w pierwszych tygodniach.

Co nas kręci?

Live streaming, czyli transmitowanie video w czasie rzeczywistym. Bardzo popularne i dostępne dla wszystkich użytkowników Internetu za pomocą różnego rodzaju aplikacji. Ich pierwszą domeną jest oczywiście relacjonowanie wydarzeń na żywo przydatne w kontekście imprez okolicznościowych albo zawodów sportowych. Dlaczego jednak jest to tak istotne dla video marketingu? Z pozycji marki praktycznie jest go wykorzystać do firmowych transmisji z konferencji dla klientów czy osób, które nie mogą dotrzeć albo po prostu dla wszystkich zainteresowanych. Jednak biorąc pod uwagę aktualne trendy, live streaming najczęściej jest wybierany przy tworzeniu webinarów – czyli internetowych kursów, wykładów. Ale także w kwestii personal brandingu (marki nawiązują relację z odbiorcami za pomocą krótkich filmików na żywo, podczas których dzielą się jakimiś informacjami, przemyśleniami). Takie filmy skracają nieco dystans na linii firma – odbiorca, a przede wszystkim zyskują sympatię swoją nieformalnością.

360

Filmy 360⁰ są nagrywane za pomocą systemu kamer rejestrujących ujęcie w obrębie 360⁰, dlatego możemy oglądać je z różnych kątów widzenia. Takie filmy są materiałami nagrywanymi w bardzo dobrej jakości. Dlaczego stały się tak popularne? Wyobraźcie sobie horror, który rozgrywa się nie w telewizorze, a w całej Waszej przestrzeni. Technika, która za pomocą wirtualnej rzeczywistości dodatkowo podkręca fabułę. Brzmi imponująco! Jednak producenci takich filmów równie ciekawie wykorzystali je w materiałach sportowych rejestrując np. jazdę bolidem czy skoki ze spadochronu. Często możemy także natrafić na filmy o charakterze bardziej informacyjnym i takich też szukamy, są to np. materiały rejestrujące wnętrza znanych budowli, miejsc czy wirtualne spacery po muzeach. W tym przypadku technika 360⁰ stopni nie służy jedynie rozrywce, ale także wspiera zabiegi promocyjne. Mieliśmy także szanse oglądać seriale na platformie VOD w ujeciu 360⁰. Niestety przez ostatni czas szał na tego rodzaju filmy zmalał. Jest to spowodowane koniecznością wykorzystania zupełnie innego sprzętu, użycia innych technik nagrywania, a także postprodukcji, dlatego dla większości producentów zysk i poświęcony temu czas przestał być opłacalny.

Co będziemy kręcić?

VR180 – eureka YouTube’a

Staneliśmy u progu nowego formatu VR180 wprowadzonego przez YouTube, a pierwsze filmy w tym standardzie można już oglądać w Internecie, oczywiście również z wykorzystaniem headset’ów VR, a więc popyt na ten gadżet nie zniknie. Natomiast materiał nagrywany jedynie w polu widzenia 180⁰ nie generuje aż tak dużych zmian technicznych podczas nagrywania, twórcy zapewniają także o immersji obrazu takiej jak w rzeczywistości wirtualnej, a także o stworzeniu niskobudżetowych kamerek dla tej techniki. Tym samym niedługo każdy z nas może stać się twórcą tego typu materiałów. Poniżej link do pierwszych formatów.

O czym należy pamiętać?

Bądź blisko odbiorcy!

Kolejną bardzo istotną i aktualną sprawą w kontekście video marketingu są maile i strony internetowe. Uwielbiamy przekazy audiowizualne w konsekwencji wszystkie możliwie platformy komunikacji będą implementować materiały video. I Ty nie zapomnij o nich w swoich newsletterach. Wykorzystaj w wiadomościach mailowych video kursy, reklamy, testymoniale, materiały z ulokowanym produktem. Maile budzą więcej ciekawości i zaufania.

Technika a video

Pamiętajmy, że rozwój sieci komórkowych oraz techniki urządzeń mobilnych i dostępności Internetu w prawie każdym zakątku świata, ułatwia wejście na rynek wielu nadawcom, ale przede wszystkim zwiększa dotarcie do masowej liczby odbiorców. Filmiki możemy oglądać wszędzie, o każdej porze i na każdym urządzeniu. Większość portali ma już bardzo dobrą przepustowość, która umożliwia lokowanie video contentu i komfortowe odtwarzanie. Do ich produkcji nie zawsze potrzebujemy wykwalifikowanych firm, ale własnego zaplecza. Z drugiej strony użytkownik robi się coraz bardzie wymagający, a o tym czy poświęci czas na nasz przekaz decyduje dosłownie kilka pierwszych sekund. Video marketing to narzędzie bardzo interesujące, bardzo lubiane, popularyzowane i rozwijane na gigantyczną skalę.

Źródło: http://bit.ly/2tl0BCj

Źródło zdjęcia wyróżnionego: http://gph.is/2oP2jLl


Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł i chcesz podzielić się swoją opinią, napisz do autorki a.glapan@skivak.pl