Budowanie wizerunku firmy na LinkedIn.

Budowanie wizerunku firmy na LinkedIn.

W Polsce w ciągu trzech lat swojej obecności (w polskiej wersji językowej) zyskał milion użytkowników, a obecnie może się pochwalić 2 milionami polskich userów, którzy śmiało korzystają z dobrodziejstw LinkedIn.

  • 23.11.2018
  • 4 minuty

LinkedIn z początku miał za zadanie podbić rynek amerykański. Jego skomplikowany model biznesowy nie pozwał na wyjście poza granice USA. I zdawać by się mogło, że w Polsce nie podbije zbyt wielu serc, zwłaszcza, że rynek lokalny nie czekał na jego zaproszenie, a stworzył własne klony lokalne tegoż serwisu, np.: GoldenLine, który radził sobie bardzo dobrze. Po zmianie strategii LinkedIn rozszerzył wachlarz swoich możliwości, a także w pełnej gotowości wkroczył na rynki inne niż amerykański.

W Polsce w ciągu trzech lat swojej obecności (w polskiej wersji językowej) zyskał milion użytkowników, a obecnie może się pochwalić 2 milionami polskich userów, którzy śmiało korzystają z dobrodziejstw LinkedIn. Jednakże nie przekłada się to na obecność brandów w tym środowisku, wciąż mała liczba firm zakłada swoją stronę firmową na LinkedIn, dlaczego? Przyjrzyjmy się temu bliżej, jakie marki powinny pokazać się na LinkedIn oraz w jaki sposób mogą przyciągnąć do siebie followersów.

 

Smartfon z aplikacją Linkedin

Dla kogo profil na LinkedIn?

Wbrew pozorom LinkedIn to miejsce stworzone nie tylko dla managerów, HR-owców, CEO oraz ludzi szukających pracy. To także dobre środowisko dla brandów, które reprezentują różne gałęzie branżowe. Idealnie wpasują się marki z branży cyfrowej i technologicznej, ale również globalne korporacje lub freelancerzy. Oczywiście obecność profilu firmowego na każdym portalu społecznościowym nie jest obowiązkowa, dlatego zanim założymy stronę firmową na LinkedIn, warto się zastanowić nad kilkoma aspektami.

Od czego zacząć?

Zanim założysz stronę firmową, opracuj strategię obecności firmy na portalu LinkedIn.  Zadaj sobie pytania – jaki jest twój cel biznesowy, jaki jest jego powód oraz w jaki sposób zamierzasz mierzyć efekty swoich działań. W dalszym etapie określ swój target o najwyższej jakości, z punktu widzenia biznesowego, do kogo chcesz trafiać z przekazem? Ustal harmonogram publikacji oraz tematykę swoich wpisów, możesz je podzielić na odpowiednie linie kreacji. Nie zapomnij, aby dopasować wszystkie treści do swoich grup odbiorców – do profesjonalistów będziesz chciał dotrzeć w inny sposób, niż do potencjalnych klientów, prawda? Zadbaj również o swoją identyfikację wizualną –podkreślaj charakter swojej firmy, a także wzmacniaj jej wizerunek poprzez CI.

Nie zapomnij również o komunikacji kryzysowej, przygotuj się odpowiednio i opracuj strategię działań w razie potencjalnego kryzysu. LinkedIn to miejsce dla profesjonalistów, zatem jedna mała wpadka może kosztować cię sporo, zwłaszcza w budowaniu wizerunku firmy.

Smartfon z aplikacjami social media

Jaki rodzaj contentu publikować?

Wszystko zależy od profilu działalności firmy, czym tak właściwie chcesz się dzielić na profilu oraz do kogo kierujesz przekaz. Możesz podzielić swoje treści na bardziej eksperckie, które zainteresują współpracowników, partnerów oraz niektórych klientów, a także publikować treści o lżejszym charakterze – pokazać działania CSR, opowiedzieć o eventach, w których firma brała udział, lub na które się wybiera.  Na LinkedIn warto również podkreślać wartości employer brandingowe – publikuj nie tylko oferty pracy, ale również info o pracownikach, statystyki związane z firmą, relacje z wydarzeń pracowniczych, etc. – pamiętaj, że przyciągniesz przyszłych pracowników pokazując im prawdziwe oblicze swojej firmy, a i przy okazji zawiążesz więź z obecnymi pracownikami, pozwalając im na dobrowolny share treści z firmowej strony na własnym profilu. Możesz również podzielić się ciekawostkami z branży, cytatami szefa lub prezesa, albo pokazać ciekawe statystyki – wszystko zależy od ciebie.

Działania sponsorowane

Pewnie słyszałeś o tym, że na LinkedIn również można reklamować swoją firmę? Można! Mało tego, LinkedIn wprowadził w ostatnim czasie ogromne zmiany w swoim menadżerze reklam, które o wiele bardziej ułatwiają marketerom życie.

Obecnie, w zależności od Twoich potrzeb, możesz promować posty strony – tekstowe, graficzne oraz video. Wciąż możesz tworzyć dedykowane wiadomości w kampaniach InMail, które doskonale sprawdzają się również w procesie rekrutacji. Możesz także zachęcić użytkowników do śledzenia twojej strony oraz zareklamować krótkim wpisem tekstowym dane działania.  Niestety stawki reklamowe na  LinkedIn nadal liczone są w euro, zatem trzeba liczyć się ze zwiększonymi kosztami kampanii, lecz efekty mogą być naprawdę zadowalające, zwłaszcza dla rekruterów.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł i chcesz podzielić się swoją opinią, napisz do autora:
a.walczak@skivak.pl