2020 – czy to nowa era w działaniach influencer marketing?

2020 – czy to nowa era w działaniach influencer marketing?

Jakie zmiany czekają influencer marketing w 2020 roku? Na jakie trendy postawić przy wykorzystywaniu jego mocy w budowaniu komunikacji marki? Z kim współpracować? Sprawdźcie, czy 2020 to nowa era w influencer marketingu!

  • Aleksandra Kietrys
  • 30.01.2020
  • 3 minuty

Mixuj działania marketingowe

Większość marek w strategii komunikacji online decyduje się na rozdzielanie poszczególnych elementów marketingu. Oddzielano od siebie wzajemnie content marketing, wideo, influencer marketing, social media i stawiano nacisk na jedną, wybraną formę komunikacji online. Zazwyczaj tę ulubioną przez markę.

Pełna synchronizacja działań marketingowych

Ten sposób prowadzenia działań marketingowych dla brandu obecnie nie ma już znaczenia. Trendem wiodącym prym w 2020 roku jest pełna synchronizacja działań marketingowych, z różnych obszarów. Oznacza to, że firmy będą prowadzić komunikację online przy pomocy social media i influencerów. Także z naciskiem na dobry content i przy odpowiednim wsparciu wideo. W tym roku wideo wymienia się jako jeden z najgorętszych trendów social media, na który zdecydowanie warto się zdecydować.

Nowy wskaźnik doboru influencera: wartości

Poprzedni rok nie był dobrym czasem dla wielu influencerów. Marki niejednokrotnie musiały się wstydzić, zrywać dotychczasową współpracę, a nawet stawiać czoła kryzysowi, który w trybie natychmiastowym obiegł Internet. Kontrowersyjne, nieprzemyślane, a czasem nawet trywialne, formy zachowania influencerów spędzały sen z powiek dużym brandom, których wartości dalece odbiegały od tych, które zostały rozpowszechnione przez ich ambasadorów.

Znaczenie dopasowania

Rok 2020 przynosi zmiany we współpracy marek z influencerami. Obecnie głównym kryterium doboru influencerów do reprezentowania marki w Internecie będą wartości przez niego reprezentowane. Oznacza to, że już nie liczba followersów, zasięg oraz zaangażowanie fanów na profilu influencera będzie podbijało serca osób decyzyjnych po stronie brandu, lecz wartości, jakie reprezentuje na swoim kanale. Im większe dopasowanie, tym większa szansa na współpracę.

Ręka trzymająca karton z napisem "boxed water is better", z tyłu tło z zielonych liści

Nowe rozwiązania zewnętrzne

Obecnie możemy zaobserwować również ogromny wzrost platform, na których każdy jest w stanie samodzielnie odnaleźć upragnionego influencera. Oznacza to, że marki coraz częściej podejmują się realizacji działań influencer marketingowych in house. Trend rozrostu zewnętrznych platform pozwalających na przeprowadzenie działań influencer marketingowych będzie potęgował w 2020 roku, co znacznie wpłynie na portfolio klientów dużych agencji influencer marketingowych.

Długotrwała współpraca

Kolejnym krokiem marek w działaniach influencer marketingowych w 2020 roku będzie chęć podejmowania stałej formy współpracy z wybranych influencerem. Do tej pory preferowaną formą współpracy były kontrakty krótkoterminowe, obejmujące czas trwania kampanii. Chcąc jednak zbudować trwałą i mocną relację pomiędzy sobą a influencerem – marki będą stawiać na dłuższe kontrakty, które pozwolą na zbudowanie większej wiarygodności wizerunkowej, zwłaszcza w kontekście wspólnie reprezentowanych wartości.

Więcej wideo, więcej audio!

W trendach marketingowych w 2020 roku wymienia się w pierwszej kolejności wideo oraz audio. Obecnie użytkownicy preferują kontakt z mniej angażującym contentem niż czytanie, decydując się coraz częściej na odsłuchanie choćby podcastu czy obejrzenie materiału wideo. Zachowania te dyktowane są oszczędnością czasu poświęcanego na surfowanie po Internecie lub  scrollowanie kanałów social media. I nie da się ukryć, że jest to kolejny trend w influencer marketingu, w którym pojawia się coraz więcej treści wideo lub audio.

Nie zdziwcie się zatem, gdy Wasz ulubiony influcener zacznie nagrywać podcasty lub publikować więcej relacji wideo – to znaczy, że dotrzymuje tempa nadchodzącym zmianom!

Kobieta robiąca zdjęcie pizzy